İngiltere’de Kanserojen Gıda Boyası Sudan I Paniği

 

İngiltere, kaçak olarak ülkeye giren kanserojen  Sudan I gıda boyası nedeniyle olağanüstü günler yaşıyor. İngiltere’nin ünlü The Guardian Gazetesi’nin haberine göre Worcestershire acılı sosunda tespit edilen kaçak boya dünyada 186 firmayı ve 15 ülkeyi tehdit etmektedir.

 

İngiltere, BSE (deli dana hastalığı) sonrası en büyük kriz olarak gösterilen kanserojen Sudan I gıda boyası krizini aşmaya çalışıyor. Olayı el koyan the Food Standards Agency (Gıda Standartları Ajansı) hemen acil bir eyle planı hazırladı. Plan uyarında söz konusu kaçak Sudan I boyası içeren ürünler ve bu ürünleri üreten firmalar tespit edildi. GSA ardından bu bilgileri kendi web sayfasında yayınlayarak tüm yurda duyurdu. Dahası firmalara tek tek haber vererek ürünleri geri çağırmalarını istedi.

15 Ülke Tehdit Altında

İngiltere’de kaçak Sudan I ile ilgili  bu gelişmeler olurken, aynı tedarik kaynağını kullandığı sanılan ilk planda 15 ülke harekete geçti. Bu ülkeler; ABD, Kanada, İrlanda, Fransa, Danimarka, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Hollanda, Karayipler, Belçika, Avusturya, İsviçre, Yunanistan ve Malta. Listedeki ülkeler toplam 186 firmanın söz konusu boyadan satın aldıklarını ve bu firmaların Sudan I gıda boyasını kullandığı varsayılan yaklaşık 500 ürününü araştırmaya başladı. Dahası listede olmayan bazı Avrupa Birliği ülkeleri de kendilerini güvende hissetmek için benzer çalışmaları yapmaya ve kamuoylarına açıklamaya başladılar.

 

Sudan I krizi, ABD ve Kanada’nın kanser riski taşıdığı gerekçesiyle 120,000 şişe Blackwell Worcester sosunu geri çağırmasıyla su yüzüne çıktı. Bu ürünü İngiltere’ye getiren JD Smuckers firması olayı doğruladıktan sonra hemen araştırmalar başladı. The Guardian Gazetesi’nin haberine göre JD Smuckers firması yetkilisi Bayan Mary Beth Badertscher “Acil bir sağlık riski yok, biz sadece hızlı hareket etmek istedik” dedi.

 

Sudan I Okul Kantinleri ve Hastaneleri de Etkiledi

Yasa dışı olarak üretilen ve standartlara uymayan kanserojen Sudan I adlı gıda boyasının kullanıldığı ürünlerin listesi FSA tarafından açıklandıktan sonra, bu ürünleri tüketen ve sağlık açısından riskli sayılan grubun yani okul çocuklarının ve hastaların söz konusu ürünleri kullanıp kullanmadığı gündeme geldi. Bu konuda kamuoyuna açıklama yapan FSA yetkilileri yerel otoritelerin problemli ürünleri araştırdıklarını ve riskli olanları geri çağırdıklarını belirttiler. FSA Yetkilisi “Premier Foods tarafından üretilen bazı problemli Worcester sosların okul ve hastanelere yiyecek teadrik eden catering sektöründe kullanılmaktadır. Premier Foods bu ürünleri piyasadan toplamakla sorumludur.” dedi. Yetkili “Risk çok düşük. Yerel otoriteler rutin olarak gıda sektöründe kontroller yapmaktadır. Bu kontrollere okulların ve hastanelerin catering departmanları dahildir. Bu bir standarttır.” sözlerine devam etti. 

 

Sudan Boyaları Nedir ve Neden Kullanılır?

Sudan boyaları kırmızı renkte olup özellikle solventleri, yağları, ayakkabıları ve yer cilalarını boyamak için kullanılır. Sudan I boyası grubun içinde CI Solvent 14 olarak bilinir. Yapılan çalışmalarda bunlar canlılarda kanserojen etkisi gösterdiği kantılanmamıştır ve Uluslar arası Kanser Araştırma Ajansı tarafından (International Agency for Research on Cancer (IARC)) kategori 3 olarak sınıflandırılmıştır. Bu kategori ‘insanlara kanserojenik etki göstermez’ anlamındadır. Sudan I dışında kalan Sudan grubu boyaları  (Sudan I, II, III ve IV) gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılmaya uygun olmamasına rağmen oldukça düşük risktedir.

 

Türkiye’de Durum Nedir?

Sudan I gıda boyaları ile ilgili haberler, başta İngiltere olmak üzere bir çok AB üyesi ülkelerinde kamuoyuyla paylaşılırken, ülkemizde maalesef birkaç gazete köşe yazarının üstün körü yazılarıyla geçiştirilmiş gibi görünmekterdir. Kamuoyunu ilk elden bilgilendirme görevi olan ilgili devlet kurumlarından bu konuda bir açıklama henüz gelmemiştir. Risk grubu içinde olduğu açıklanan Malta’da Yetkililer sık sık kamuoylarına kaçak Sudan I gıda boyası ve bulaşmış ürünlerle ilgili açıklamalar yaparken, ülkemizde bu konuda yapılmış bir çalışmanın olup olmadığı bile belli değildir veya bize ulaşmamıştır. Dahası Finlandiya gibi, adı risk grubunda bile geçmeyen AB üyesi ülkeleri zaman geçirmeden kendi ülkelerindeki ürünleri denetlemişler ve vatandaşlarıyla firma ve ürün ismi vererek paylaşmışlardır.

 

Kaçak gıda boyası Sudan I olayı bir kez daha göstermiştir ki, ülkemizde özellikle “Gıda Güvenliği” konusunda yetkileri tek elde toplamak, çözüm açısından ilk adım olacaktır. Devletimizin bu konuya özen göstermesi ve günümüz dünyasındaki ticari ve bilgi transferi hızına ayak uyduracak çalışmaların ülkemizde de yapılması, ülkemizdeki gıda tüketicileri açısından son derece önemlidir.

 

Ek: Kaçak Kanserojen Sudan I Gıda Boyası Katılmış/Bulaşmış Ürünleri Listesi

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði