A.I.,  yanlızca kuşlarda görülen bir virüs değil aynı zamanda domuzlarda ve insanlarda da görülmektedir.

 

Dr. Ruth  Manvell

Dr. Ruth  Manvell  Merkez Veteriner Lab, OIE Referans Lab, Weybridge

 

Çin, Kanada ve birçok ülkede 90’ ın  üzerinde makaleleri yayınlanmış olan Dr. Ruth Manwell, bu konferansa davet edildiği için teşekkürlerini sunarak, A.I. hakkında şu bilgileri verdi:

 

AVIAN INFLUENZA ile ilgili pek çok virüs alıyoruz. Biyolojik açıdan yüzey projeksiyonlar yakın zamanda genetik karakteristlik bulgularımız, genel bir bakış açısı yarattı.

Bu yanlızca kuşlarda görülen bir virüs değil aynı zamanda domuzlarda ve insanlarda da görülmektedir.

Yakın zamanda Hollanda da H16 karakterize edildi, bunlarda Danimarka’da yaşayan karabataklarla ilgili oldukları düşünülüyor.

Ben bu çalışmalara ilk başladığımda virüsler 10 adettiler fakat yakın zamana baktığımızda bu virüslerin 400 - 500 civarında olduğunu görü-yoruz. Avian Influenza iki şekilde karşımıza çıkıyor.

 Düşük patojeni

 Yüksek patojeni (Ölüm oranları sık görülüyor.)

Düşük patojenik  Avian Influenza Diğer hastalıklarla karışabilir. Hastalık Bronşit yada başka bir hastalık mı bunu ilk etapta bulmak zordur.

Avian Influenza diğer bazı virüslerle aynı  belirtileri gösterebilir.

Doğru tanım konulması için;

Güvenli ayraçların bulunması

 Test metodları

 Personel eğitimi

Biz çeşitli önlemler için bazı testler yapıyoruz bunlardan birtanesi IVPI fakat bu test de sorunlar yaşıyoruz Hayvan Hakları Derneği tarafından tepki görüyoruz. Möleküler bir çalışma bu.

0-1’e 1-2’ye rakamsal bir test bu teste göre 0 hiç bir tehlike yok normal, 1 hasta, 2 çok hasta, 3 ciddi bir sorun var ölümcül anlamına geliyor.

IVPI=0,00 On gün içerisinde herhangi bir şey görülmedi

IVPI= 3,00 bütün kanatlılar 24 saat içinde öldü.

Weybridge’ de şunu görüyoruz ki bu hastalıklar üzerine çok fazla yanlış teşhis konuldu.

H5N2 kuşlarda test ediliyor teşhis moleküler analiz, virüslerin birbirleri ile olan genetik yapılarını araştırı-yoruz.

AVIAN INFLUENZA yayılması çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Deneysel olarak bu mümkün değil ama gerçek hayatta bu çok kolay olabiliyor.

  Bu etkenler;

 Döllenme

 Pesonel

 Göç kanatlıları

 Diğer koşullar

Bir çok etken var bununla ilgili. Salgın olduktan sonra rütin bir şe-kilde aktivitelere devam etmek gerekir, özellikle çiftlik bakıcılarının bu konuda eğitilmesi gerekir.

Şöyle bir olayla karşılaştık; Bir çiftlik personeli her sabah köpeğini göl kenarında gezdirmeye çıkartıyor ve çiftliğe gittiğinde kıyafetlerini ve botlarını değiştiriyordu, bütün önlemleri aldığını düşünüyordu, çiftliğe virüs girmişti yapılan araştırmalarda görüldüki virüs göldeki kanatlılardan köpek yoluyla çifliğe ulaşmıştı.

Yabani Kuşlar;

Hollandalı bir grup bunun üzerine çok fazla çalışma yapıyor. 2-3 çeşit çok kapsamlı bir gözlem yapıldı  AVIAN INFLUENZA bu çalışmanın sonuçları; ördek ve kazlarda görülüyor ki önemli bir ölçüde sorun var bu konuda dikkatli olmamız gerekiyor. İtalyada bu yüzden ölen bir çok kaz ve ördek var. İyi bir önlem hijyen  gerektiriyor, küçük memeli hayvanlarla teması azaltılması gerekiyor, su önemli bir faktör, doğru bir dezenfektan seçmek, malzemeyi temiz tutmak gerekiyor.

İzolasyon; bu çalışma Amerikada yapıldı özellikle yaban ördekleri üzerine, yaban ördeklerinde birtakım virüsler görüldü ve bu dünyanın her tarafında var, İngilte-re’de göllerde bulundu.

Yabani kuşların coğrafi lokasyona bağlı direk bir temas olabilir.

Hayvancılık tekniklerinde değiş-meye ihtiyacımız var. Virüsler için malesef evrensel bir aşı yok. Aşı sadece bir tip virüse karşı duyarlı diğer bir virüsü etkilemiyor. Belli bir alt tipe karşı yeni gelişmeler olabilir. H5, H6, H7, H9 suşları için aşılar mevcut.

Salgınlar kanatlılarda 1959’dan 1970’li yıllara kadar 6 adet salgın bulunmuş, son 20 yıl içinde ise daha fazla görülmeye başlıyor.

Güney Asya, Texas, Hollanda yakın tarihte bu yerlerde görülmüş Avrupada yakın tarihte A.B. kapsamında yeni çalışmalar bu konu ile ilgili yeni taktikler ve testler üretiliyor.

İtalyada bu sorun yabani ördeklerde çok fazla görüldü, Danimarkada düşük patajonikte bir kaç yerde yeni görüldü ve bunlar imha edildi. Güney Afrikada yüksek patajonite görüldü, İrlanda ve İngilterde bir kaç salgın görüldü, Hollanda’nın kırsal bölgelerinde görüldü 37 bin vakka imha edildi.

2004 yılında İran ve Suudi Arabistan’da H9N2 suşu, Pakistan’da ise H9N2 ve H7N3 ticari kanatlı sürülerinde görüldü.

Kuzey Kore ve Joponya’da görüldü, Endonezyanın etkilendiği de bilini-yor. Bununla ilgili bir kaç Ülkede aşı yapılıyor. Pakistan’da da görüldü. Bıldırcınları şahin yetiştirmekte kullanıyorlar ve yabani kuşlara buradan bulaştığı düşünülüyor. Güney Afrikada bir kaç vakka oldu burada devekuşu çiftlikleri var, açık mekanlarda yetiştirildikleri için sorunlar çı-kabilir. Eastern Cape deve kuşlarında salgın yaşandı bizimle iş birliği yaptılar H5N2 vardı. Western Cape 2001 de görüldü ama kontrol altına alındı. Geçtiğimiz yıllarda H5N7 deve kuşlarında görüldü yaklaşık 30 bin deve kuşu imha edildi. Kümes hayvanları tarafından geçtiğini düşünüyoruz. Güney Afrikadan bize gönderilen düşük patojenli metaryeli yumurtalara pay ettik 1-2 değerine yakın ama 1-2 değildi. Virüs’ü izole ettik, virüs’ün yüksek Patojenli olduğunu gördük. Bütün bu geçişler sırasında patojenin arttığını gördük. Normalde Cyanosis gösteren hayvanlar ölür ama IVPI ların arasında iyileşenler gördük.

Umarım bu hastalık durmuştur. Kuzey Amerika’da bölgesel sularda görüldü. Texas’ta H5N2 görüldü.

IVPI testi düşük çıktı ama genetik yükseliyor. Kanada da 2004 yılında H7N3 görüldü. Fransa’da 17 bin vakka imha edildi. Meksika’da H5N2 görüldü. Şili’de içme suyunda görüldü ve ciddi bir sorun yarattı, Ordu bu olayı konrol altına aldı.

Ezme tesisi tek bir çiftlikte yapılıyor, bütün ölü hayvanları imha  etme işini büyük bir şirket ele aldı. Burada composto adında bir işlem yapılıyor, belli bir sıcaklıkta hayvanlar imha ediliyor.

AVIAN INFLUENZA İnsanlarda baktığımızda ;

1996 da İngilterede H7N7  vakkası; evcil hayvanlar olan bir yerde yaşayan bir kişinin gözüne kıymık batmasıyla hastaneye gidiyor yapılan teşhiste kişide H7N7 görülüyor bu virüsü ördekten aldığı anlaşılıyor tabii bu durum çok endişe vericiydi.

 İngilterede 18 kişi hayatını kaybetti.

 Hollanda da 260 kişide grip ve benzeri hastalıklar görüldü, 6 kişi hayatını kaybetti.

 Tayland’da 12 kişi hayatını kaybetti.

 Vietnam’da 35 kişi hayatını kaybetti.

 Tayland ve Endonezya’da ciddi vakkalar görüldü

AVIAN INFLUENZA memelilerle bulaşıyor, hızlı bir şekide insanlara geçiyor bu nedenle çiftliklerdeki personelinde aşılanması gerekiyor. İngilterede her türlü önlemi alıyoruz.

Acil eylem programlarının bulunması gerekiyor.

Evcil hayvanlarda ilk vaka ev kedilerinde görüldü. Vahşi hayvanlarda tavuk yiyen 80 kaplan öldü.

Virüs’ün kediden kediye geçmesi mümkün bu durumu Hollandalı bir grup araştırmacı buldu, ve enfekte etin sindiriminden de bulaşabiliyor.

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði