“Her Piliç Erpiliç Değildir” sloganını kullanmaya başlayan ERPİLİÇ 30 Milyon Euro'luk Yatırım Yapıyor

 

 

19 Nisan 2005 tarihinde Erpiliç, İstanbul Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda bir “Basın Toplantısı” düzenleyerek Erpiliç’in bugününü ve gelecekteki hedeflerini medyaya anlattı. 

 

 

Ali Ericek tarafından 1970’li yıllarda 200 civciv projesi ile yola çıkıldı. 2000’li yıllarda ise Erpiliç Türkiye’nin ilk 500 Sanayi Devi arasında hızla yükseldi ve 2004 yılında 153. sıraya yerleşti. Bu ciddi ve başarı dolu hikayeyi önümüzdeki sayılarda Erpiliç ile yapacağımız röportajda  anlatacağız. Muhtemelen Mayıs 2005 tarihinde “AB ihracat izni” ni de alacak olan Erpiliç’in Basın toplantısında ise Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Öztürk, Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek, Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Öztop hazır bulundular ve Erpiliç hakkında şu bilgileri verdiler.

 

ERPİLİÇ YATIRIMLARLA BÜYÜYOR

Kurulduğu günden itibaren  tavukçuluk sektöründe,  lezzeti ve kalitesi ile tercih edilen markalardan  biri olan Erpiliç, 2005 yılında başlayacağı 30 milyon Euro'luk yatırımla, önümüzdeki dört yılda daha da büyüyerek, sektörde ilk iki arasına girmeye planlıyor.

1970 li yıllarda Ali Ericek'in 200 civciv projesi ve sermayesiyle çıktığı yolda Erpiliç, bugün AB standartlarında hatta teknolojik donanım olarak daha üstün tesisleri ve yaptığı yatırımlarla "kanatlı et" sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alıyor.

 

2005 Hedefi 210 milyon YTL

2004 ü 183 milyon YTL ciroyla kapatan Erpiliç, 2005 de  210 milyon YTL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Günde 150 bin  piliç kesim kapasitesine sahip Erpiliç, 74 bin 500 ton üretim ka-pasitesiyle, sektöründe 2003’de olduğu gibi 2004’ü de dördüncü sırada tamamladı.  Türkiye'nin ilk 500 kuruluşu arasında 153. sırada yer alan firma; kesim hane, kuluçka, damızlık üniteleri ve yem fabrikasından oluşan entegre tesisleri ile 100 bin m2'lik kapalı alan üzerinde faaliyet gösteriyor.

Köytür’den Satın Alınan Tesisler 2 milyon Euro’luk Yatırım İle Yenilendi

Erpiliç, Mayıs ayında Bolu'da açılacak  tesisleriyle de, kapasitesini 110 bin tona ulaştırmayı hedefliyor. Firma bunun için,  Köytur'dan satın aldığı ve 2 milyon Euro yatırımla yenilediği tesisleri Mayıs ayı içinde devreye sokacak.  Yine Bolu'da  önümüzdeki beş yıl içinde

 

30 milyon Euro Yatırım

30 milyon Euro ile faaliyete geçirilmesi planlanan yatırımlar ise;  "saatte 20 bin piliç" ve "saatte 1000 adet hindi" kesim kapasitesine sahip kesimhane ile yine "saatte 80 ton" kapasiteli yem fabrikası.

 

Yıllık 300 bin ton beyaz et

Firmanın şu an Göynük'de kurulu yem fabrikasının kapasitesi ise, saatte 40 ton.  Bu yatırımlarla Erpiliç üretim kapasitesini önümüzdeki yıllarda,  yıllık 300 bin ton beyaz et ve yıllık 25 bin ton pembe ete (hindi) ulaştırmayı planlıyor.

Türkiye çapında 64 bayisi ile  tüketiciye ulaşan firma, bayilerinin yanında Carrefour, Endi ve Gima'larda da  paketli ve ileri işlenmiş piliç ürünleriyle de hizmet vermeye başladı. Erpiliç, bu alanda kalitenin yanında lezzet farkıyla da diğer ürünlerden ayrıcalıklı olmayı planlıyor.

Yeni zincir marketlerle dağıtım ağını giderek genişletmeyi hedefleyen Erpiliç, dünya kalite standartları HACCP  ile  ISO 9001; 2000 ve  TSE kalite belgelerine sahip.

Erpiliç, piliç üretim tesislerinin yanı sıra 2004 yılı içinde, Eryem Fabrikası'nı da alarak, üretimini entegre hale getirdi.

Bin kişiden oluşan uzman personeli ile hizmet veren Erpiliç, Göynük ve çevresinde büyük bir istihdam olanağı sağlayarak, göçü engellemiştir. İstihdam sağlamanın yanı sıra Erpiliç; İzzet Baysal Hastanesi'ne cihaz bağışı, okul yapımı, öğrencilere burs verme gibi sosyal sorumluluk projelerini de gerçekleştiriyor.

 

 

 

Firmanın 2005 yılı planları ve yatırımları arasında;

 2 milyon Euro'luk yatırım ile Köytür'den satın alınan,  tesislerde kapasitesi saatte 6 bin adet olan kesimhanenin, Mayıs 2005'te Bolu'da faaliyete geçmesi (Alt maddede yer alan tesisin açılmasından sonra, bu tesislerin  hindiye dönüştürülmesi planlanıyor).

 2005 yılında  hizmete geçmesi düşünülen saatte 20 bin adet piliç ke-simhanesi ve saatte 1000 adet hindi kesimhanesi, beyaz et ileri işleme tesisleri, şarküteri tesisleri, parçalama, soğutma ve diğer müştemilatlarıyla birlikte toplam 20 bin metrekare alana sahip projenin faaliyete geçirilmesi

 Günde 80 ton kapasiteli yem fabrikasının açılması da yer alıyor.

Yüksek teknolojik altyapısı ve entegre üretim tesisleriyle Avrupa standartlarında kalite ve lezzeti bir arada sunan Erpiliç'in, üretim tesisleri aşağıdaki ünitelerden oluşuyor:

Erpiliç Damızlık Üniteleri: Piliç üretiminin ilk aşaması olan bu ünitede, tüm şartlar kontrol altında tutularak hijyenik üretim yapılıyor. Damızlık ünitesinde bir araya getirilen horoz ile tavuklardan elde edilen yumurtalar, Bolu ve Göynük'teki kuluçka ünitelerine naklediliyor ve biyolojik üretim sürecine başlanıyor.

Erpiliç Kuluçka Üniteleri: Damızlık ünitelerinden gelen yumurtalar, seçilip dezenfekte edildikten sonra kuluçka makinelerine diziliyor. Göynük ve Bolu'daki kuluçka ünitelerinde 21 gün süren kuluçka aşamasından sonra civcivler yumurtadan çıkıyor. Kabukları temizlenen civcivler, kontrolleri yapıldıktan sonra özel civciv taşıma araçları ile yetiştirme kümeslerine gönderiliyor.

Erpiliç'in yeni inşa edilen Bolu kuluçka ünitesi, yıllık 45 milyon adet civciv kapasitesine sahip. Türkiye'nin en modern kuluçka ünitesi olan tesiste, kuluçka süresinin tüm aşamaları bilgisayar    kontrollü makinelerde elektronik olarak düzenleniyor ve takip ediliyor.

 

Erpiliç Yetiştirme Kümesleri: Civcivlerin 45 gün kalacağı yetiştirme kümeslerinde, AB standartlarına uygun olarak civcivlerin gelişimleri takip edili-yor. Civcivlerin sağlığı da, ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler tarafından periyodik olarak kontrol altında tutuluyor.

Erpiliç Kesim ve İşleme Ünitesi: İstenilen karkas seviyesine gelen piliçler, devlet veterinerleri ve işletme veterinerleri tarafından kesim öncesinde ve esnasında AB normlarına uygun olarak kontrol ediliyor. Kesimi yapılan piliçler, yüksek teknolojiye sahip makinelerde otomatik olarak işleniyor. Üretimin her aşaması veteriner hekimlerin denetiminde gerçekleştirilmektedir.

İçleri temizlenen piliçler, yıkandıktan sonra soğutma ünitelerinden geçiyor. Otomatik olarak ağırlıklarına göre ayrılan bütün piliçler, ambalajlanıp etiketleniyor. Parça olarak satışa sunulacak piliçler ise, otomatik olarak parçalara ayrılıyor. Paketleme ve dinlendirme işlemi bitirilen ürünler, dinlendirilmek üzere soğuk hava depolarına alınıyor. Ürünlerin burada belirli bir süre bekletilerek olgunlaşması ve maksimum lezzetini bulması sağlanıyor.

Üretimin her aşamasında hijyenin ön planda olduğu Erpiliç'in, üretimin sonunda bütün üniteleri sterilize edi-lerek tekrar üretime hazır hale getirili-yor. Üretimde kullanılan suyu da arıtarak doğaya veren Erpiliç tesislerinden, üretim sonrasında çevreyi kirletecek hiçbir madde dışarı çıkmıyor.

 

Erpiliç Yem Fabrikası

Erpiliç ile 2003'te birleşen Eryem'in üretimi, özel olarak seçilmiş hammaddelerin özel işlemden geçirilerek hijyenik hale getirilmesiyle başlıyor. Daha sonra, havadaki bakterileri tutan dünya standartlarındaki filtrasyonlardan geçirilen yemler kurutuluyor ve Erpiliç tesislerine sunuluyor. 35 bin m2 açık alan, 5 bin m2 kapalı alana sahip fabrikanın, üretim kapasitesi yıllık 300 bin ton.

 

Kalite Politikası

Tüketicilerinin gereksinimleri ve beklentilerini öngörerek teknolojik olanaklardan sürekli yararlanmak ve tüketicinin memnuniyetini sağlamak. Hijyenik koşullarda, kaliteli ve güvenli üretim yapmak, personel sağlığı ve eğitiminin devamlılığını sürdürmek. Çevreci yaklaşımlarla kırsal alanda üretim yaparak, ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve evrensel gıda güvenliği ilkelerini benimsemek.

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði