"CarrefourSa, Gima’yı Satın Aldı"

 

CarrefourSA Gima için 20 milyon doları peşin toplam 120 milyon 357 bin dolar, Endi için ise 12 milyon dolar ödeyecek. Böylece operasyonun toplam bedeli 132 milyon dolara ulaşacak. Carrefour, Gima ile birlikte 30 ile yayılmış olacak .

 

CarrefourSA Genel Müdürü Luc de Noirmont, Gima'yı satın alma sürecine dahil olmalarıyla ilgili olarak, ''Migros ile görüşmeyi biliyorduk. Aradık sorduk 'pazarlıklara açık mısınız' diye. Evet yanıtını alınca hemen görüşmelere başladık ve üç günde tamamladık'' diye konuştu.

CarrefourSA Genel Müdürü Luc de Noirmont, Gima ve Endi'yi satın alma süreçleriyle ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.
 
Hedef Türkiye'ye yayılmak
 
Türkiye'de büyümek istediklerini ve bunun için ulusal bir zinciri satın almak zorunda olduklarını vurgulayan Noirmont, hedeflerinin mümkün olduğu kadar çok ile yayılmak olduğunu söyledi.
 
Carrefour'un Türkiye'yi öncelikli konumda değerlendirdiği bilgisini veren Noirmont, yeni başkanlarının da bu ilgiyi göstermek için İstanbul Maltepe'de mağaza açılışına gelerek Güler Sabancı ve Başbakan Erdoğan ile tanıştığını belirtti.
 
"Bu operasyon bir fırsat. Daha önce görülmemiş bir dinamik yaratacağız." diyen Noirmont, bu birleşmenin bir son değil, yeni oluşumların başlangıcı olduğunu söyledi.
 
Noirmon hedeflerini de "herkese erişebilmek ve Türkiye çapında yayılmak." olarak belirledi. 
 

 

 

Hızlılık, ciddiyet ve karşılıklı güven
 
Toplantıda gazetecilerin sorularına yanıt veren Noirmont, Gima ile daha önce Migros'un ilgilendiği ve ve kendilerinin sonradan girerek gerçekleştirdiği satın almanın ne kadar etik olduğu sorusunu şöyle yanıtladı:
 
"Migros görüşmesini öğrendiğimde, Gima sahiplerini aradım ve hala pazarlıklara açık olup olmadıklarını sordum. Bana evet cevabı geldi ve hemen görüşmelere başladık ve dört günde bitti. Burada başarının anahtarı hızlılık, ciddiyet ve karşılıklı güven oldu."

"Tansaş ile herkes ilgili"
 
CarrefourSA Genel Müdürü Noirmont, şu anda satınalma görüşmeleri süren Tansaş'la da sadece kendilerinin değil pazardaki herkesin ilgilendiğini belirtti.
 
Dünya devi Wall Mart'ın Türkiye pazarına gireceği yolundaki açıklamanın ardından son bir ayda Türk perakende pazarı hızlı bir döneme girdi.
 
Türkiye perakende pazarının lideri olan Koç Holding'e ait Migros geçen hafta Gima'yı satın almak üzere pazarlıklara başladığını açıkladı. Tarafların fiyat dahil her konuda anlaşma noktasına gelmesine rağmen Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin, bütün piyasaları şaşkına çeviren bir şekilde Gima'nın Carrefoursa'ya satıldığı açıkladı. Şimdi bütün gözler Doğuş Holding'e ait Tansaş'ı kimin satın alacağına çevrildi.

Tansaş, Migros ve Carrefoursa'nın ardından Türkiye perakende pazarının üçüncü büyük oyuncusu konumunda bulunuyor.

 

CARREFOURSA-GİMA

 

Dünyanın en büyük perakende zincirlerinden Carrefour ve Sabancı Grubu'nun ortaklığıyla kurulan CarrefourSA, Türkiye genelinde 233 mağazaya sahip. Gima'nın ise 81 mağazası bulunuyor.
İki şirketin birleşmesinin ardından 314 mağazaya ulaşacak CarrefourSA, 450 mağazası bulunan Migros'un karşısına daha güçlü bir rakip olarak çıkacak. Ciro olarak bakıldığında ise CarrefourSA-Gima ortaklığı Migros'u yakalayacak. 2004 yılı sonu itibariyle Migros'un 1 milyar 852 milyon dolar olan cirosuna karşılık CarrefourSA-Gima ortaklığının toplam cirosu 1 milyar 762 milyon dolara ulaşacak.

CarrefourSA Gima için 20 milyon doları peşin toplam 120 milyon 357 bin dolar, Endi için ise 12 milyon dolar ödeyecek. Böylece operasyonun toplam bedeli 132 milyon dolara ulaşacak.

cnnturk

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði