McDonald's Anadolu Grubuna Geçti

Efes Pilsen'in üreticisi, Coca-Cola'nın ise Türkiye dağıtıcısı olan Anadolu Grubu, McDonald's Türkiye'nin lisans hakkını ve İzmir'de büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılan çiftliğini devraldı

 Anadolu Grubu, Efes ve Coca-Cola'dan sonra gıda zincirine şimdi de hamburgeri ekledi. İki yıl önce Türkiye'deki faaliyetlerine daha güçlü ve verimli bir şekilde devam edebilmek amacıyla yerel bir lisansör arayışında olduğunu açıklayan McDonald's, lisansör olarak Anadolu Grubu'nu seçti. İki şirket arasında kasım sonunda imzalanan ön anlaşma sonrası fiyat konusunda yoğunlaşan görüşmeler sonuçlandı ve imzalar atıldı. Anadolu Grubu lisans hakkı için 'iki basamaklı en küçük rakama' yakın bir bedeli milyon Amerikan doları cinsinden ödeyecek.

Borçsuz şirket
McDonald's'ın İzmir'de 4 bin 500 büyükbaş hayvanın beslendiği ve zincirin et ihtiyacını karşılayan çiftlik de bekleninin aksine el değiştirdi. Grubun satınalma kapsamına çiftliği de dahil etmesi hayvancılık alanında yatırıma başlayabileceği görüşünü aklıllara getiriyor. Anadolu Grubu görüşmelerin başında 'hayvancılığın kendi işleri olmadığını' belirterek çiftliği satın almayı düşünmediğini ifade ediyordu.
Edinilen bilgiye göre Anadolu Grubu yetkilileri kasım sonunda alımla ilgili ön anlaşmayı imzalamadan önce yönetim kurulu başkanı Tuncay Özilhan ile Avrupa'da Londra, Paris, Viyana ve Amsterdam'da 20'den fazla McDonald's şubesi gezdi. Şubelerin Avrupa'da konsept değişikliğinden sonra karlı yapılar haline geldiğini gören yetkililer bunun üzerine alım kararı verdi. Türkiye McDonald's'ın 'sıfır' borcu olduğunu söyleyen gruba yakın çevreler şöyle konuştu: "McDonald's 2004 yılında Türkiye'de ilk kez faiz, vergi, amortisman ve temettü öncesi kâra geçti. Yılda 80 milyon dolar ciro yapıyor. Bu, dükkân başına 1 milyon dolar demek. 80 şubesi var. Anadolu Grubu, Türkiye'de Mcdonald's'ı büyütür. Avrupa'dakine benzer bir konsept yaratılacak."
Anadolu Grubu'nun McDonald's operasyonuyla birlikte gaza basacağını belirten gözlemciler şunları söyledi: "Anadolu Grubu bu şirketi büyütecek. Zaten üç yılda en az 15 dükkân açma yükümlülükleri var. Önümüzdeki hafta gerekli açıklama yapıldıktan sonra ardı ardına yeni mağazaların açıldığını göreceğiz.'

1986'dan beri pazarda
Türkiye, McDonald's ile 1986 yılında tanıştı. İstanbul Taksim'de açılan ilk işletmeci McDonald's restoranını, kısa sürede yenileri izledi. McDonald's'ın Türkiye'deki yapılanmasındaki en önemli adımı ise, 1991 yılında McDonald's Corporation'ın Türkiye'ye gelerek merkez ofisini kurması oluşturdu. İlk günden itibaren gördüğü ilgi, Türkiye'yi McDonald's'ın hızla büyüdüğü ülkeler arasına soktu. 19 merkezde, 80 restoranla hizmet veren McDonald's, Türkiye'de 2 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði