5 yılda 10 milyon hayvana kimlik çıkartılacak

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürü (TÜGEM) Hüseyin Velioğlu ve Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü (TEDGEM) Mehmet Taşan Erzurum'da incelemelerde hayvanlara kimlik verme işlemlerinin hızla sürdüğüne değinerek şu ana kadar 1 milyon 200 bin hayvanın kimliklendirme işleminin yapıldığını belirtti..

Dumlu Beldesi’nde çiftçilerle bir araya gelen genel müdürler, Tarım Bakanlığı’nın projeleri hakkında çiftçileri bilgilendirerek soruları cevaplandırdı. Hüseyin Velioğlu, Türkiye’de hayvancılığın gelişmiş ülkelerdeki gibi kayıtlı ve modern bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Velioğlu, hayvanlara kimlik verme işlemlerinin hızla sürdüğüne değinerek şu ana kadar 1 milyon 200 bin hayvanın kimliklendirme işleminin yapıldığını belirtti. Hedeflerinin bu sayıyı birkaç sene içerisinde 10 milyona çıkarmak ve Türkiye’deki tüm hayvan varlığını kayıt altına almak olduğunu açıkladı. Velioğlu, hayvanların kayıt altına alınmasında ön soy kütüğü ve soy kütüğü çalışmasının çok önemli olduğuna değinerek, “Bu ülkede ne kadar hayvan var ben bile bilmiyorum. Gelişmiş ülkelerde hayvanların hepsinin nüfus cüzdanları var. Bir hayvanın atası ve o hayvan hakkında tüm bilgiler mevcut. Türkiye’de de bu sistemi tamamen oturtmak istiyoruz. AB sürecinde hayvancılığın gelişmesi çok önemli. Hayvanları kimliklendirdiğimiz zaman hayvanların durumları üretim miktarları hem Ankara’da hem de Brükselde gözükecek.” şeklinde konuştu.

Mehmet Taşan da, bakanlık olarak hayvancılığa 2005 yılında çok büyük önem verildiğini ve toplam desteklerin üçte biri olan 1 katrilyon liranın (1 milyar YTL) hayvancılığın geliştirilmesi için ayrıldığını bildirdi. Hayvancılıkta en bayat sorunun örgütlenme olduğunun altını çizen Taşan, mevcut örgütlerin de çalışmalarının yetersiz olduğuna değindi. Taşan, “Bu bağlamda destek ve eğitim faaliyetlerine daha büyük önem veriyoruz. Özellikle bayan çiftçilerin eğitiminin üzerinde dikkatle duruyoruz. Kooperatifçilik sadece kredi almak için kullanmasın.” dedi.

 

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði