AB’ye beyaz et ihracatının önü açılıyor

Türkiye beyaz et sektörü Avrupa Birliği ülkelerine ihracata hazırlanıyor. Hormonlu tavuk tartışmaları sebebiyle zor günler yaşayan sektör, Brüksel'de bulunan, Avrupa Birliği Komisyonu'nun üst kurulu ve önemli karar organı AB Veteriner Gıda Ofisi'nin (FWO) Türkiye Beyaz Et Kalıntı Final Raporu’na ‘olumlu' görüş vermesiyle rahatladı.

Buna göre Türkiye'deki laboratuvarların akreditasyonu tamamlandıktan sonra haziran-temmuzda Türk firmaları AB'ye beyaz et ihraç edebilecek. Türkiye'den Avrupa'ya beyaz et ihracı için ön izin şartı alan beş firma bulunuyor. Türkiye'yi ‘kümes ve av hayvanları ithal edilebilecek ülkeler' arasında ilan eden AB Komisyonu'nun, inceleme yapılan ve olumlu bulunan 5 firmaya kod numarası vermesi gerekiyor. Sağlık sertifikası sınıfının belli olması ve işletmelere kod numarası verilmesinden sonra bu firmalar ihracata başlayabilecek. Türkiye'nin AB'ye ihracatta hindi etinde bin tonluk kotası bulunuyor. Sektör, rekabet şansının artması için tavuk etinde de serbest kota alınmasını istiyor. Ancak birlik, Türkiye'nin kırmızı et ve canlı hayvan ithalatına izin vermemesi sebebiyle bu konuda görüşmeye istekli davranmıyor.

AB Komisyonu, geçen yıl eylül ayında yaptığı denetimlere istinaden, Türkiye'yi kümes ve av hayvanı ithalatı yapılabilecek 3. ülkeler listesine aldı. Ancak komisyon ihracatın yapılabilmesi için, Türkiye'ye yönelik sağlık sertifikası sınıflandırması ve ithalat yapılabilecek işletmelere ilişkin kararını bildirmedi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın girişimleri sonucu FWO, Türkiye'deki beyaz et kalıntısıyla ilgili final raporunu geçen hafta Türkiye'ye gönderdi. Raporun çevirisini yapan Tarım Bakanlığı yetkilileri, genel anlamda raporun ‘olumlu' olduğunu; ancak laboratuvarların akreditasyonuyla ilgili eksikliklerin bulunduğunu söyledi. Laboratuvar akredite işlemlerinin 2 ay içerisinde tamamlanabileceğini belirten yetkililer, haziranda beyaz et ihracatı yapılmaması için hiçbir sebep kalmadığını, bundan sonra son sözün birikte olduğunu bildirdi.

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, AB'den gelen son kalıntı izleme raporunda olumlu görüş beyan edilmesinin düşük fiyat sebebiyle zor günler yaşayan sektörü rahatlatabileceği görüşünde. Keskinoğlu, "AB Komisyonu'nun sağlık sertifikası sınıflandırması ve kanatlı kesimhanelerinin sağlıkla ilgili kararıyla birlikte Resmi Gazete'de yayınlanmasını bekliyoruz." dedi. Keskinoğlu, komisyonun haziran veya temmuzda kararı açıklamasını bekliyor. Keskinoğlu, özellikle yüksek fiyata satılabilecek göğüs etinde önemli ihracat şansı bulunduğu görüşünde. Beypiliç Genel Müdür Yardımcısı Hamdi Tanrıkulu da, işin artık Tarım Bakanlığı yetkililerine kaldığını belirtiyor. "Bakanlık eğer isterse kalan izinleri de bir günde alabilir." diyen Tanrıkulu'na göre hükümet yetkililerinin bu aşamada devreye girmesi gerekiyor. Tanrıkulu, "Avrupalı gögüs eti tükettiği için biz bu ülkeye daha fazla fiyata et satmış olacağız." diyor. Söz konusu gelişmeyle birlikte yüzde 10'un üzerinde ilave istihdam sağlanacağına dikkat çeken Tanrıkulu, firmaların yeni yatırım da yapabileceğini belirtiyor. Beypiliç olarak 100 milyon dolarlık yatırımı beklettiklerini ifade eden işadamı, ihracatın başlaması ile birlikte bu yatırımın devreye gireceğini bildiriyor. Şeker Piliç Genel Müdür Yardımcısı Emre Bor ise işin son veteriner raporlarına kaldığını belirtiyor. En geç ağustos ayında ihracatın başlayacağını düşünen Bor'a göre bu gelişme sektörü içinde bulunduğu darboğazdan çıkarabilir. Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkelerine ciddi anlamda göüüs eti satabileceğini kaydeden Ak Piliç Genel Müdürü Celalettin Tümer ise söz konusu gelişmenin sektörü bulunduğu darboğazdan çıkarabileceği görüşünde. Tümer'e göre sektörde yeni yatırımlar olacak, fiyatlar ise az da olsa artacak.

Beyaz et ihracına ön izin alan firmalar

Keskinoğlu

Banvit

Beypiliç

Şeker

Pınar

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði