AB tarıma para değil teknik destek verecek

Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, tarım kesimindeki Avrupa Birliği (AB) ile ilgili abartılı beklentilere dikkat çekerek, AB'den gelecek desteklerin, çok büyük miktarlarda olmayacağını ancak teknik açıdan her türlü desteğin alınacağını belirtti.

Farklılıklar giderilecek
Brüksel'de AB'nin tarımla ilgili 3 komiseri ile beyaz et, Akdeniz ve Karadeniz balıkçılığı gibi konularda yaptığı görüşmeleri değerlendiren Güçlü, AB müzakere sürecinde en önemli konunun tarım olduğunu söyledi. Tarımın öneminin, Türkiye ve AB'nin tarım sektöründe uygulanan politikaların yapısı itibariyle birbirinden farklı olmasından kaynaklandığını vurgulayan Güçlü, müzakerelerin tamamlanıp, üye olunacak güne kadar geçecek 10-12 yıllık süre içinde bu farklılıkların mutlaka giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Kırsal kalkınmayla ilgili yapılanma
Görüşmelerin çok başarılı geçtiğini belirten Güçlü, “Görevlerine yeni atanan 3 komiserin de Türkiye'ye çok yakın ilgisi var. Bundan sonra, yasa tasarıları ve teknik çalışmalar konusunda müşterek hareket edeceğiz. En fazla, bizi Brüksel'e davet eden tarım ve kırsal kalkınmadan sorumlu komiser ile görüştük. Türkiye'de kırsal kalkınmayla ilgili yeni bir yapılanmaya gidilecek. Görüştüğümüz ekip önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek ve görüşmelerimizi burada sürdüreceğiz.”

Gıda güvenliği tartışılacak
Gıda güvenliği ve hayvan sağlığı konusunda AB'nin hassasiyetinin çok büyük olduğunu vurgulayan Güçlü, “Bu konuda bizim kat etmemiz gereken çok önemli mesafeler var. Karşılıklı düşüncelerimizi aktardık. Bizim gıda güvenliği ve hayvan sağlığı konusunda yaptığımız çalışmalarla ilgili olarak bazı tereddütleri var. Bunların, karşılıklı oluşturulacak bir ekip tarafından tartışılması konusunda mutabakata vardık” dedi.

 Asıl destek üyelikten sonra
AB'nin tarım politikalarının 2013 yılına kadar belli olduğunu, o tarihten sonra değişikliklerin yapılacağını ifade eden Güçlü, “Artık tarıma doğrudan destek vermiyorlar. Gıda, çevre ve kırsal kalkınma ağırlıklı destekleri var. Biz de bu yönde çalışıyoruz. Desteklerimizi bu yöne kaydırma yolunda önemli bir açılım gerçekleştirdik. (AB, Türk tarımı ile ilgili konularda çok büyük destekler verecek. Biz bu parayla tarımın gelişimini sağlayacağız) beklentisi içine girmemeliyiz. Destekler kamuoyunun beklediği gibi çok büyük miktarlarda olmayacak. Teknik açıdan her türlü desteği alacağız” diye konuştu. Güçlü, gerçek anlamda desteğin ise, üyelikten sonra alınabileceğini söyledi.  

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði