Enflasyonu Nisan’da tarım frenledi

 

Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, Nisan ayında TÜFE binde 7.1, ÜFE yüzde 1.21 artış gösterdi. Tarım sektöründe fiyatların yüzde 1.28 gerilemesi enflasyonu frenleyici etki yaptı.

 

Tarım ve gıda sektöründeki fiyatların gerilemesinin verdiği destekle, enflasyon Nisan ayında olumlu görünümünü korudu. Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi binde 7.1 artarken, Üretici Fiyatları Endeksi yüzde 1.21 artış gösterdi. CNBC-e’nin yaptığı enflasyon anketinde tüketici fiyatlarının binde 6.4, üretici fiyatlarının yüzde 1.1 artacağı öngörülmüştü. Devlet Bakanı Ali Babacan, verilerin beklentiler paralelinde geldiğine işaret ederek, yıl sonu hedeflerinin erişilebilir düzeyde olduğunu vurguladı.

 

Yıllık bazda ise ÜFE yüzde 10.17 artarken, TÜFE yüzde 8.18 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon olarak da bilinen imalat sanayi sektöründeki fiyat artışı ise yüzde 1.9 olarak gerçekleşirken, tarım sektöründe fiyatlar yüzde 1.28 oranında geriledi.
       Yılın 4 ayında fiyat artışları ise üreticide yüzde 2.18, tüketici fiyatlarında yüzde 1.55 olarak hesaplandı. Nisan ayı itibariyle 12 aylık ortalamalarda ise TÜFE yüzde 8.42 ile önceki aya göre hafif artarken, ÜFE yüzde 14.96 ile yaklaşık olarak önceki ay seviyesinde kaldı.
       Mart ayında ise, Üretici Fiyat Endeksi yüzde 1.26, Tüketici Fiyatları Endeksi binde 2.6 artmıştı.
       Enflasyon rakamlarının alt kalemlerine bakıldığında, ÜFE’de artışta başı tavuk eti çekti. Tavuk eti fiyatları Nisan ayında yüzde 20.18 artarken, onu yüzde 18.97 ile ham petrol ve yüzde 18.72 ile kurşunsuz benzin izledi.
       
BABACAN: ENFLASYONDA SEYİR OLUMLU
       Enflasyon verilerini değerlendiren Devlet Bakanı Ali Babacan da, Nisan ayı enflasyon oranlarını tamamen beklentiler çerçevesinde ve olumlu olarak değerlendirdiklerini söyledi. TÜFE artışında mevsimsellik etkisinin yüksek olduğuna işaret eden Babacan, ÜFE‘de ise petrol ve petrol ürünlerinin etkisinin devam ettiğini söyledi.
       Petrol ve petrol ürünlerindeki yüksek oranlı artışlara işaret eden Babacan, buna rağmen genel ortalamanın yüzde 1.21 olarak gerçekleştiğini, oldukça yüksek petrol fiyatlarına rağmen yıllıkta düşüş olduğunu söyledi.
       Babacan, kur hareketlerinin de eskisine göre daha fazla hissedildiğini, bunun da gayet doğal olduğunu belirtti. Ali Babacan, “Bizim yüzde 8‘lik yıl sonu hedefine paralel bir enflasyonla inşallah bu yılı kapatmış olacağız. Biz, bu enflasyon oranlarını tamamen beklentiler çerçevesinde ve olumlu olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.
       
KARAMENDERES: FAİZ DÜŞÜRÜLMEYECEK
       Ata Menkul Kıymetler Başekonomisti Altuğ Karamenderes, açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirirken, “Bu rakamlar yüksek değil. Geçen aylarda sert düşüşler gözlendiği için, şu anki hareketlenme algılamamızı güçleştirebiliyor. Bu rakamlar enflasyonla mücadelede kaydedilen kazanımın bir göstergesi” dedi.
       Karamenderes, beklentiler paralelinde gelen enflasyon verileri sonrasında Merkez Bankası’nın kısa vadeli faiz oranlarında indirime gitme olasılığının bulunmadığını da sözlerine ekledi. Merkez Bankası’nın karar organı niteliğindeki Para Politikası Kurulu 8 Mayıs’ta faizler konusundaki kararını vermek üzere toplanacak.
       
ANKARA’DA FİYATLAR %1.94 ARTTI
       Nisan ayında TÜFE İstanbul’da binde 6.2, İzmir’de binde 9 ve Ankara’da ise yüzde 1.94 arttı.
       Yıllık bazda TÜFE enflasyonu yüzde 8.18 olarak belirlenirken, bölge bazında en yüksek artış yüzde 10.81 ile Ankara’da görüldü. Nisan ayının zam şampiyonu, bir önceki aya göre yüzde 45.18 oranında fiyat artışı görülen erkek tişörtü oldu.

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði