Sitemizde yayınlanan 'Sudan 1' katkı maddesine Bakan Sami Güçlü açıklık getirdi:

 

Gıdada bir başka tehlike:

Gıdalara kırmızı renk veren 'Sudan 1' adlı boyayı Britanya yasakladı, Avrupa Komisyonu alarm verdi, Türkiye yeni harekete geçiyor

Britanya'da 2003 yılından bu yana yasaklanan ve toplam 370 ayrı gıdanın toplatılmasına yol açan, Avrupa Komisyonu'nun ise hakkında 'alarm' yayımladığı 'Sudan 1' adlı gıda boyası için Türkiye'de geçen yıl sadece iki ilde denetim yapıldığı ortaya çıktı.
Meclis'te bir soru önergesini yanıtlayan Tarım Bakanı Sami Güçlü, ellerinde, 'Sudan 1' içeren bazı yabancı markalı piliç ve kırmızı et soslarının ithalatına ilişkin kayıt bulunmadığını açıkladı. 2004'te sadece Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta denetim yapıldığını belirten Güçlü, 2005'te denetimin genişletileceğini kaydetti.
Güçlü, şunları söyledi: "Bu yıl, 29 ilde üretim yeri, paketleme tesisi, toz kırmızı biberin hammadde olarak kullanıldığı ürünleri üreten işyerleri denetlenecek. Numunelerde 'Sudan 1' analizi yapılacak. İthal edilen kırmızı biberler için de fiili ithalat aşamasında yapılan denetimlerde mutlaka 'Sudan 1' boyası analizinin yapılması için 81 il müdürlüğüne talimat verildi."
Bazı işlenmiş gıdalara da eklenen 'Sudan 1' maddesi aslında, solvent, boya, cila ve yer parlatıcıları gibi ürünlerin imalatında renklendirici olarak kullanılıyor. Kansere yol açtığı gerekçesiyle 2003'te Britanya'da kullanımı yasaklanan 'Sudan 1' adlı boya maddesi yüzünden üretiminde kullanılan 370 gıda maddesi toplatılırken, Lond-ra civarındaki Türk marketlerinde bilgilendirici Türkçe broşürler dağıtılmıştı. Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Genel Müdürlüğü'nün yayın organının mart sayısında, AB üyesi ülkelerin Erken Uyarı Sistemi çerçevesinde konu hakkında uyarıldığı belirtildi.

Meşrubattan pudinge birçok üründe var
ODTÜ Gıda Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Yıldız, 'Sudan 1' boyasının Türkiye'de yaygın kullanılmadığını açıkladı. Yıldız, şunları söyledi: "Bu, gıdalara kırmızı renk veren bir boya. Ürünün albenisini artırmak için meşrubat ve puding gibi birçok üründe kullanılıyor. Tarım Bakanlığı'nın bu konuda araştırması yok.
Türkiye'de tüm katkı maddelerinin toplamı yıllık 2-3 ton. İngiltere ve ABD'de bir kişi yılda 1 kg. gıda katkı maddesi kullanıyor. Türkiye'de ise 100 gramın altında. Yaklaşık bin kadar gıda katkı maddesi sağlıklı olup olmadığı bilinmediği halde kullanılıyor." (Radikal)

Sitemizde konuyla ilgili yayınlanan haberler:

İngiltere’de Kanserojen Gıda Boyası Sudan I Paniği

Kaçak ve Standart Dışı Sudan I Gıda Boyası İçeren Ürünler Listesi

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði