Hormonlu bir konu!

Hormon tartışmalarına ziraatçılardan katkı: Sera hıyarı hormon istemez. Dev çilek, iki-üç gövdeli havuç tamamen doğal olabilir

Gıda üretiminde hormon kullanımına ilişkin 'şehir efsaneleri' bitmek bilmezken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 'Bitkisel ve Hayvansal Üretiminde Kimyasal İlaç ve Hormon Kullanımı' konulu bir panel düzenledi. Panelde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Köksal Demir, şu bilgileri verdi:

·  Serada üretilen hıyarlarda, çiçeklerinin tümü dişi olduğu için yani döllenmeden de meyve oluşturabildiği için hormon kullanılmıyor. Sıcaklık 13 derecenin altına düşünce, sadece domates, patlıcan ve sakız kabağının tutması için hormon kullanılıyor.

·  Çok hormon kullanarak çok büyük sebzeler üretmek mümkün değil, bu durumda meyve oluşumu bozulur. Daha aşırı dozlarda bitki kurur.

·  Çileklerde de hormon kullanılmaz, verim ve üretim artışı genetik çeşitlilik sağlanarak gerçekleştirilir. Melezleme çalışmaları sonucu çilekte verim dekara 500 kg'dan 3-5 tona kadar çıkar. Ancak tat-lezzet-koku gibi nitelikler azalır. l Hormon kullanılmayan sebzelerde de doğal şartlar ve döllenme noksanlarından kaynaklanan anormallikler oluşabilir. Havuç, ikiye, üçe bölünerek büyüyebilir. Kirazlar yapışık olabilir.

·  'Bitki gelişimini düzenleyici' maddelerden kamuoyunda hormon olarak bilinen bazı 'doğal nitelikli' kimyasallar, çekirdeksiz üzüm salkımlarında yüzde 50-80 irileşme sağlayabilr. Bu kimyasallar ürünün olgunlaşma aşamasında tamamen parçalanıp yok oluyor.

·  Muz ve turunçgillerin sarartılmasında kullanılan etilen de gaz halinde kullanıldığı için işlem sırasında uçup kayboluyor. Muzun kendi kendine olgunlaşması beklenirse ürün bozuluyor.

Yanlış kullanımın faturası
Doç. Köksal Demir, "Üretimde dikkat edilmesi gereken tarım ilaçlarıdır. Reçetede önerilere uyulmadan yapılan uygulamalar risk taşır. Binlerce üreticiden biri hatalı uygulama yapsa, tüm uygulamalar böyledir gibi duyuru yapılması, üreticilere de, tüketicilere de çok zarar vermektedir" diye konuştu.

radikal

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði