KOLESTEROLÜ YÜKSEK OLANLAR, ARTIK YUMURTA YİYEBİLİRSİNİZ

 

Biz doktorların yatacak yeri yok... Bunca yıldır hastalara 'Sakın yumurta yemeyin kalp krizi geçirirsiniz...' deyip durduk.. Yüzümüze acıklı acıklı bakıp 'Doktor bey hiç olmazsa haftada bir tane yiyeyim...' diyenlere sadistçe 'Olmaz yasak..', keyfimiz yerindeyse 'Ayda bir olur ama sakın sarısını yeme...' dedik... Mis gibi sarısını yemedikten sonra jöle gibi beyazını yemişsin neye yarar, kimse yemedi tabi.. Gerçi ben son yıllarda bizim komşu Hüseyin dedenin günlük yumurta tüketimine bakıp 'Acaba bu işte bir yanlışlık mı var?' demeye başlamıştım ama bir gün gelip yumurta yasağını tam kaldıracağım hiç aklıma gelmemişti.

Övünmek gibi olmasın bahçemdeki küçük kümesimde iki tavukla bir horozum var.. Bende kolesterol sorunu var ya zinhar ağzıma yumurta koymuyorum, ayda yılda bir tane hepsi o kadar... Bizim tavukların yumurtaları olduğu gibi Hüseyin dedenin midesine gidiyor. Bir iki kez, bu kadar yeme senin yaşında zararlı dedim ama yanlış anlar diye fazla da üsteleyemedim. 'Bişeolmaz, bişeolmaz...' deyip yumurtaları götürmeye devam etti. Anlayacağınız, komşum yıllardır her sabah önce benim kümesi ziyaret ediyor sonra balkona çıkardığı kahvaltı masasına kurulup bizim tarafa bakarak ve benim yutkunmama aldırmadan her gün bir yumurtayı afiyetle mideye indiriyor. (Eşim birkaç kez Hüseyin dedenin yumurtayı yemek için özellikle benim dışarı çıkmamı beklediğini söyledi ama inanmadım...)

Geçtiğimiz ay dünyanın saygın bilimsel dergilerinden 'İnternational Journal of Cardiology' de bir makale yayınlandı. Yale de bir araştırma merkezinden doktorlar ortalama yaşı 56 olan 49 sağlıklı yetişkine günde iki yumurta, bir başka gruba da 'yulaf' yediriyorlar. Amaç; kalp damar hastalıkları riski açısından önemli bir gösterge olan damar içi endotel fonksiyonu üzerinde yumurtanın zararlı etkilerini araştırmak. 6 haftalık süre sonucunda endotel fonksiyonunda bir bozulma olmadığı gibi yumurta yiyenlerin toplam kolesterol ve kötü kolesterol (LDL) seviyelerinde hiçbir artış görülmüyor. Anlayacağınız bizim Hüseyin dede haklı çıkıyor. Karar Yargıtay'dan dönmezse bu çalışma ile yıllarca suçladığımız kötü yumurta aklanmış oldu. Burada bir itirafta bulunmadan geçemeyeceğim. Yıllar önce benzer bir çalışmayı hocam Prof. Dr. Turhan Akyol yapmış ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mecmuası'nda yayınlamıştı. Yirmi beş gönüllüye 100 gün süreyle günde 1-2 yumurta yedirilerek yapılan çalışmanın sonucunda yumurtanın kolesterol değerlerini yükseltmediği ispatlanmış ancak kardiyoloji camiası o zaman bu çalışmayı görmezden gelmişti. Şimdi Turhan hocamdan tam 23 yıl sonra aynı sonucu ulaşan çalışma bir Amerikan dergisinde yayınlanınca ve yapanlar Amerikalı olunca tüm doktorların dikkat kesileceğinden eminim. Kendi insanımızı ve çalışmalarımızı küçümseyip, bilimsel doğrular için bile batının tasdikini beklediğimizi gösteren güzel bir örnek...

Gerçekten yumurta; A, D, B ve E vitaminleri, zengin demir ve çinko muhtevası ile son derece yararlı bir besindir. Bünyesindeki kıymetli amino asitler nedeniyle özellikle çocukların günde bir yumurta yemelerinde, sağlıklı gelişmeleri açısından büyük fayda var. Yumurtanın son zamanlarda gösterilen bir diğer yararı, içeriğinde bulunan 'betaine' maddesi ile kalp hastalığına neden olduğu gösterilen homosistein seviyesini düşürmesi. Ayrıca yumurta sarısı, antioksidan özelliği ile bilinen ve kalp, göz ve cildimiz için yararlı olduğu gösterilen 'Lutein' maddesi açısından da son derece zengin. Destekleyici olarak Lutein hapları alanlar haftada birkaç yumurta yiyerek bu ihtiyaçlarını doğal yolla karşılayabilirler. İşte size tavsiyelerim:

Kolesterol sorunu olanlar bile haftada üç dört yumurta yiyebilir...


Bazılarının bu haberden yola çıkarak 'Ben size dememiş miydim... Bunlar yakında tereyağı da yiyin derler... Hanım, kır tereyağına iki yumurta...' diyeceğinden eminim. Sakın bunu yapmasınlar... Yumurtadaki kolesterol ile yağdaki kolesterol çok farklı. Özetle; yeni bir tamime kadar yağ kısıtlamasına devam..


Yumurtayı rafadan yemeyi tercih edin. Sarıyla beyazı karıştırarak yani çırparak yemenin kolesterolü okside ederek zararlı hale dönüştürdüğü gösterilmiştir.


Bahçede gezen, çöplükte eşinen tavukların yumurtalarını tercih edin ( Tercihen, bahçesinde tavuk besleyen bir komşu bulun...).

Sizi bilmem ama ben önümüzdeki pazar sabahı, bahçedeki masamda keyfini çıkararak güzel bir yumurta yiyeceğim, inşallah Hüseyin dede balkona çıkar..

NOT: Yumurta Üreticileri Birliği'ndeki sayın yetkili, 'Altın yumurta ödülü'nü sekreterime elden teslim edebilirsiniz...

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði