Özkan: Damızlık düvelerin kesimine engel olunmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, son 6 ay içinde yurt genelinde damızlık düve kesimlerinin yüzde 40 oranında arttığını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü'nün acilen damızlık düve kesiminin önüne geçmesi gerektiğini ifade eden Özkan, Türkiye'de en fazla damızlık sığır yetiştirilen ilin Burdur ile Kırklareli olduğunu bildirdi. Damızlık sığır kesimleri ile ilgili Burdur ve Kırklareli hayvan pazarını dolaşarak rapor hazırladığını bildiren Özkan, kesimlerin önüne geçilmesi için Güçlü ile görüşerek, kendisini bilgilendireceğini ifade etti.

Hayvan pazarlarını dolaşarak yetiştiricileri damızlık düvelerini kesime vermemesi konusunda uyarı ve tavsiyede bulunduğunu vurgulayan Özkan, hayvancılıkta yapılan hatanın faturasını milletçe ödemek zorunda kalınabileceğine dikkat çekti. Damızlık bir sığırın 2 yıl 6 ayda verimli hale geldiğini belirten Özkan, bu kadar emek verilerek yetiştirilen hayvanın yetiştiricinin çaresizliği nedeni ile 10 dakikada kasapta kestirip geçtiğini belirtti. Damızlık düve kesiminin önüne geçmek için Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü'nün yetiştiriciye et ve süt desteği primlerini arttırması gerektiğini dile getiren Özkan, 5 aydır et fiyatlarının 7 milyon lirada yerinde saydığını ifade etti. Burdur Hayvan Pazarı'nda her hafta kesime giden damızlık düvelerin çetelesini tuttuğunu ifade eden Özkan, bir ay içinde hayvan pazarında 300 tane düvenin kesime gittiğini bildirdi.

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, "İktidar acilen damızlık düve kesimin önüne geçmelidir. Bunun önüne geçilmezse, hayvancılığımız tehlikeye girer. Damızlık düve yetiştirmek zordur, fakat kestirmesi 10 dakikayı geçmez. Bakanlık, kaçak hayvan etine karşı sıkı önlem aldı. Girdi masrafları artınca yetiştirici hayvanını kesime vermeye mecbur kalıyor. Marketlerin et reyonundaki fiyatları besiciye yansımıyor. Hayvancılık 1 kilo yemden 2 litre süt alırsan yapılır. Avrupa ülkelerinde yetiştiriciler her yıl standart bir şekilde yüzde 100 oranını geçen et ve süt teşvik desteği alıyor." dedi.

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði