Süt kotası tehlikede

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) Başkanı Mehmet Sedat Güngör, süt fiyatlarının düşmesi nedeniyle krize giren sektörde dişi hayvanların kesime gitmesi halinde, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinde süt kotası almakta zorlanacağını söyledi.


Sanayicilerin süt alım fiyatını ve alım miktarını düşürmesi nedeniyle Nisan ayında başlayan soruna çözüm bulmak amacıyla TDSYMB'ye üye 55 il birliğinin yöneticileri, Ankara'da olağanüstü başkanlar toplantısına çağrıldı.
Toplantının açılışında konuşan TDSYMB Başkanı Mehmet Sedat Güngör, bazı yörelerde süt fiyatlarındaki düşüşün 11 YKr'ye kadar ulaştığını, birçok sanayicinin de süt alımına kota koyduğunu belirtirken, sorunun çözümü için daha önce 6 Nisan'da gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlar doğrultusunda yapılan girişimlerden bir sonuç alamadıklarını söyledi.
Süt sektöründe oligopol bir yapı oluştuğunu, bu nedenle üreticiyi sanayicinin karşısına güçlü bir taraf haline getirebilmek için bugün biraraya geldiklerini ve daha somut tedbirler üzerinde konuşacaklarını
kaydeden Güngör, 27 bin üreticiyi temsil ettiklerini, mevcut hayvanların kasaba gitmesini önlemek için gerekli tedbirleri almayı planladıklarını belirtti. Sanayicilerin, 500 ton-gün süt fazlalığını piyasadan çekmek için dahilde işleme rejimi kapsamında süttozu ithalatının durdurulmasını, ihracata destek sağlanmasını, okullarda içme sütü programı uygulanmasını istediklerini hatırlatan Güngör, şimdiye kadar bu konuda bir gelişme olmadığına işaret ederken, sektör açısından en acil çözümün süt alım fiyatlarının artırılması olduğunu vurguladı.

AB'den 5 milyon süt, 400 bin ton et ithalatı riski
Fiyatın piyasada değil, sanayi tarafından dikte edildiğine inandıklarını belirten Göngör, şöyle konuştu:
“Oluşan bu fiyatın, işletmelerimizi sürdürülebilir olmaktan uzaklaştırdığını, dişi hayvanların kesime gideceğini ve önümüzdeki dönemde AB görüşmelerinde kota alımında sıkıntıya düşüleceği korkusunu yaşıyoruz. Bu şekilde gidilirse, yeterli kota alınamamasından dolayı, AB'ye üyelik halinde yaklaşık 5 milyon ton süt ve 400 bin ton sığır eti ithal etmek durumunda kalacağız.”
Yunanistan ve İtalya'da olduğu gibi yeterli kota alınamaması halinde sadece örgütlü damızlıkçıların kota alabileceğini, süt alım fiyatlarının o zaman daha da artacağını anlatan Mehmet Sedat Güngör, ancak Türk süt sektörünün kaybetmemesi için acilen fiyat desteği sağlanmasını istedi.
Toplantı daha sonra basına kapatılırken, öğleden sonra ortak bir süt işleme tesisi kurulması konusunun görüşüleceği belirtildi.
TDSYMB'ye üye yetiştiricilerin, yılda ortalama 1 milyon ton süt ürettiği kaydedildi.

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði