Tansaş'la kimler ilgileniyor?

 

Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, 6 yabancı yatırımcı ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, ''Bir ortaklık, satış veya satış yapmamak gibi bir durumun kararını önümüzdeki 1-2 ay içerisinde verip, yılın ortası gibi yolumuza yeni şartlar altında devam etmeyi planlıyoruz'' dedi.

Acar, Tansaş'ın ilk üç aylık sonuçlarını açıklandığı basın toplantısında, yabancı yatırımcılarla temaslarına ilişkin soruları da yanıtladı.
Organize perakende de önemli payı olan ABN Amro'nun yatırım bankacılığı bölümüne Doğuş Grubu ve Garanti Bankası'nın ortak bir yetki belgesi verdiğini anımsatan Acar, bu belgeyle, Tansaş'ın geleceğe dönük olarak muhtemel ortaklık, işbirliği, stratejik ortaklık veya hisse satışı konusunda danışmanlık görevi verildiğini ifade etti.
ABN Amro'nun, Tansaş'la ilgili ve daha sonra dünyada ve Türkiye'de potansiyel gelişmeleri içeren raporlar hazırladığını anlatan Acar, bu raporun, hissedarlarına, Tansaş yönetimine sunulduğunu ve ardından potansiyel yatırımcı olabileceği düşünülen firmalarla temaslara
geçildiğini söyledi.

Acar, şöyle devam etti:
''Şu anda bu temaslar devam ediyor. Görüşmeler devam ediyor. Şu anda bu görüşmeler isim belirtecek noktaya gelmiş değil. Ancak, çok da uzamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Çok uzamaktan kasıt şudur, bildiğiniz gibi Tansaş halka açık bir şirket. 5 binin üzerinde çalışanı var. Müşterileri var. Dolayısıyla bir ortaklık, satış veya satış yapmamak gibi bir durumun kararını önümüzdeki 1-2 ay içerisinde verip, yılın ortası gibi yolumuza yeni şartlar altında devam etmeyi planlıyoruz. Çok uzaması, gerek piyasa, gerek Tansaş açısından olumlu
olmaz. Onun için de uzatmamaya niyetimiz var.''

TANSAŞ'IN TALİPLERİ DÜNYA DEVLERİ-

Şu anda hangi şirketlerle görüştükleri ve bunların sayılarının sorulması üzerine Acar, Tansaş olarak kimseyle görüşmediklerini ifade etti.

Acar, şunları kaydetti:
''Biz, bir yatırım bankasına yetki verdik. Bizim adımıza görüşme yapmaları konusunda. Görüşmeler belli bir ciddiyet noktasına erişirse, eriştiği noktada bizle temas edecekler. Onun için de bir tarih sınırlaması yok. Şu anda banka görüşmelere devam ediyor.

Bu görüşmeler tamamlandığında bize gerekli bilgileri sunacaklar. Şöyle söyleyeyim, aldığımız ön bilgiye göre görüşülenler arasında hiçbir yerli şirket yoktur. Görüşülenler tamamı yabancıdır. Yine bize verilen ön bilgide, tamamı dünyanın sayılı, önemli, büyük perakende devleridir. Görüşülenler arasında böyle kırık dökük, yarım yamalak şirket yoktur.''

Tansaş'ı, Migros'un almasına ilişkin soruya karşılık Aclan Acar, ''Şu anda (Tansaş'ı Migros aldı) diye bir ihtimal neredeyse sıfır. Yerli bir firmayla görüşme bize yapılan raporlamada yok zaten. Migros,bir bilgi dokümanı bile almadı. Almadıklarını biliyorum. Dolayısıyla
öyle bir ihtimal, yani yarın sabah olma ihtimali hiç yok. İleride böyle bir şey tekrar gündeme gelir mi? Gelebilir ama öyle bir ihtimal yok'' yanıtını verdi.

TANSAŞ'IN BUGÜNKÜ BORSA DEĞERİ 500 MİLYON DOLAR

Bir gazetecinin, ''O zaman benim aklıma Carrefour ya da Tesco geliyor'' sözleri üzerine Tansaş Başkanı Acar, gülerek ''Aklınızı biraz geniş tutun şöyle...'' dedi.

Bunun üzerine gazetecinin ''Wal-Mart'' demesi üzerine Acar, ''Mesela yani değil mi... Biraz şöyle geniş geniş bakın. İyi şeyler olacak'' diye konuştu.

Acar, aynı gazetecinin ''Dar mı baktık?'' sözlerine karşılık, ''İyi baktın. Daha nasıl geniş bakacaksın. Hepsini söyledin. Ona ilaveten bir 3 isim muhtemel daha olacak'' diye konuştu.
Aclan Acar, Tansaş'a ilgi duyan yabancılar arasında Fransız Casino şirketinin olmadığını kaydetti.

Tansaş'ın bugünkü Borsa değerinin 500 milyon dolar olduğunu bildiren Acar, fiyatının ne kadar çıkabileceğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Bu, Borsa'daki değeri. Ama, bir satın almanın, ortak olmanın yarattığı muhtelif prim var. Bizim koyduğumuz limit yok ama dünyadaki örneklerine bakıyorum, iyi şirketlerde Borsa fiyatlarının üzerine yüzde 30 civarında bir prim oluyor. Demek ki, yüzde 20 ile 30 gibi bir
şey yapmak, değerlendirmek lazım.''

Kaç yabancı şirketle görüşmelerin sürdüğü sorusu üzerine Acar, ''Bize verilen bilgi, 6 yabancı yatırımcı ile görüşme halinde oldukları şeklinde'' dedi.


Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, ''Muhtemel bir yabancı ortaklık olmadığı taktirde Tansaş yoluna tek başına devam eder, aslanlar gibi de herkesle de rekabet eder'' dedi.

Acar, Tansaş'ın ilk üç aylık sonuçlarını açıklandığı basın toplantısında, organize perakendeciliğin kayıt dışı ekonomi ile mücadele etme, gıda güvenliği, istihdam açısından önemini vurgulayarak, 2001'den bu yana Tansaş'ın fiyat artışlarının enflasyonun altında devam ettiğini, son 12 ay içinde neredeyse sıfır noktasında fiyat artışları olduğunu kaydetti.

Tansaş'ın başarılı bir özelleştirme örneği olduğunu ifade eden Acar, ''Öncü ve takip edilen bir şirkettir. Tansaş, geçtiğimiz yıl itibariyle 800 milyon dolar ciroya ulaşmıştır. Bugün Türkiye'nin bütünorganize perakendeciliği içine aldığınızda üçüncü büyük perakende
zinciri, ikinci büyük süpermarket zinciridir'' dedi.

2005'in ilk üç ayında net karlılık hedefini yakaladıklarının altını çizen Acar, ''Operasyonel mükemmelliğin yanı sıra bilanço mükemmelliğini de Tansaş artık yakalamıştır'' diye konuştu.

-''KONSOLİDASYON OLACAK''-

Bir soru üzerine Acar, Türkiye'de perakendecilik sektöründe konsolidasyon olacağını, bir yandan sektör büyürken bir yandan da sektördeki oyuncular arasında çeşitli stratejik işbirlikleri veya birleşmelerin gündeme geleceğini ifade etti.

Acar, Türkiye'de organize perakende sisteminin toplam içindeki payının yüzde 35'lerde olduğunu belirterek, önümüzdeki 1-2 yılda bununyüzde 45-50'lere çıkacağı yolunda tahminler bulunduğuna işaret etti.
Gima ve Endi'nin hisselerinin satışında ''dürüst ve etik satış'' konusunun gündeme geldiği belirtilerek, bunu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Acar, kendilerinin etik davranış biçimi içinde olma çabaları olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:
''Diliyoruz ki Türkiye'de herkes de bu anlayış içinde olur. Bunun dışında fazla bir yorum yapmak istemiyorum. Hangi taraf haklıdır, hangi taraf doğrudur onun taktirini de kamuoyu yapar diye düşünüyorum.Biz mümkün olduğu kadar rekabeti de sevgi ve saygı çerçevesinde görmekarzusundayız. Onun için iki rakibin kendi arasındaki, hatta üç rakibin ilişkilerine Tansaş olarak pek taraf olmak istemedik. Biz de sizler gibi izledik. Sonuçta bir şekilde Türkiye için de olumlu olduğunu düşündüğümüz bir durum ortaya çıktı diye düşünüyorum.''

Türkiye'de yabancı perakendecilerin payının yüzde 5'ler, 6'lar civarında olduğunu belirten Acar, ''(Türkiye pazarı yabancıların elinegeçti) diye bir tez şu an için o kadar erken ki daha çok zaman var'' dedi.

TANSAŞ, ULUSLARARASI BİR ZİNCİR OLACAK

Acar, Tansaş'ın teknik yönden bir yabancı know-how'una ihtiyacı olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:
''Ama bölgesel bir güç olabilmeniz için Türkiye sınırları dışına da çıkabilmeniz için böyle birtakım işbirliklerine ihtiyaç olduğu inancındayız. Tansaş, Doğuş Grubu'nun ortaklığı ile beraber ulusal bir zincir konumuna geldi. Şimdi muhtemel bir yabancı ortaklıkla beraber
büyük bir ihtimalle uluslararası bir zincir olacak.''
Türk toplumunun damarlarında ticari anlayış olduğunu dile getiren
Acar, şunları kaydetti:
''Türk işadamlarının büyük bir başarıyla bu alanda rekabet edebilecekleri inancındayım. En azından Tansaş için şunu söyleyeyim, muhtemel bir yabancı ortaklık olmadığı taktirde Tansaş yoluna tek başına devam eder, aslanlar gibi de herkesle de rekabet eder. Bugün Türkiye'de üç tane yabancı yatırımcı var. Alman Metro Grubu, Fransız Carrefour Grubu ve Tesco-Kipa ortaklığı. Biz çatır çatır bunların hepsiyle rekabet ediyoruz. Son üç yılda ciromuz 350 milyon dolardan 800 milyon dolara yükseldi. Bu yıl 1 milyar dolarlık ciro hedefliyoruz.''

Acar, son gelişmelere dikkat çekilerek ''Tansaş kıymete mi bindi?'' sorusu üzerine, kendisinin gözünde Tansaş'ın değerinin parayla ifade edilemeyeceğini söyledi.

''Tansaş, Türkiye'de organize perakende sektöründe potansiyel olarak ortaklık yapılabilecek standarttaki tek şirkettir'' diyen Acar, ortaklık açısından doğru bir taraf olduklarını kaydetti.

-''KRALİÇE DAHİL HERKES SIRAYA GİRER''-

Aclan Acar, stratejik işbirliği diye yola çıktıklarını belirterek, ''Ama, karşı tarafın istek ve beklentisi ortaklıktan ziyade tamamını satın almak yönündeyse buna da bir engel yok. Bu, o günkü şartlara ve tarafların anlaşmasına bağlıdır. Tamamen çıkış da olabilir, Doğuş
Grubu olarak söylüyorum'' dedi.
''Bizim kızımız güzel'' diyen Acar, muhtemel yabancı ortaklık ile Tansaş'ın uluslararası bir kimlik kazanacağını ifade etti. Acar, ''Ben hafta sonu Hollanda'daydım. Orada bir markete girdim. Gidin görün marketleri, kir pas içinde, mallar dökülüyor. Arabalar çöplük. Kasiyerler suratsız. Şuradan Tansaş'ın konseptini alsam Hollanda'ya götürsem yemin ediyorum, alışveriş yapmak için Kraliçe dahil herkes sıraya girer'' diye konuştu.

TANSAŞ KARA ULAŞTI

Tansaş Genel Müdürü Nezih Çevik de konuşmasında, 2005 yılının ilk üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını YTL bazında yüzde 21, dolar bazında yüzde 29 artırdıklarını belirtti. Nisan ayında ortalama günlük 230 bin müşteriye ulaştıklarını, bu
yıl sonunda 10 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermeyi tahmin ettiklerini kaydeden Çevik, faiz, amortisman ve vergi öncesi operasyonel karlarının (FAVÖK) 15.6 milyon YTL olarak gerçekleştiğini bildirdi.
Çevik, ''Geçen yıla kıyasla 5 misli fazla operasyonel kar elde ettik'' dedi. Son 7 yıldan beri ilk kez net dönem karı elde ettiklerini söyleyen Çevik, ''7 yıldan beri ilk kez net esas faaliyet karını elde ettik. Bu 5.1 milyon YTL. Esasında bu rakamları yıl sonuna doğru hedeflemiştik,
ama ilk 3 ayda perakendenin en zor ayında bu rakamlara ulaştık'' diye konuştu. Çevik, 2005 sonunda net nakit pozisyonlarının 59.4 milyon dolar ve yatırımlarının 38 milyon dolar olacağını, net esas faaliyet karının 20 milyon dolar olmasını hedeflediklerini, EBITDA'nın 57 milyon dolar  olacağını bildirerek, ''2005'de Tansaş milyar dolarlık şirket olacak''
dedi.

 

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði