'Tavuklara işkenceye son!'

25 yıldır hayvan hakları için mücadele veren uluslararası PETA örgütü, Türkiye'deki ilk eylemini tavuklar için yaptı. Biri Amerikalı iki eylemci Kadıköy'de 'Kentucky Fried Chicken'ı protesto etti

Kadıköy Bahariye Caddesi'ndeki Kentucky Fried Cihcken (KFC) restoranının önünde gerçekleşen ilginç bir protesto olayı yaşandı. Hayvanlara Etik Davranış İçin İnsanlar Örgütü'nün (PETA) Türkiye'deki ilk eyleminde örgütün 'Kentucky Kızarmış Vahşeti' adlı kampanyasının koordinatörü ABD'li Lisa Franzetta ve bir Türk eylemciye onlarca 'tavuk dostu', 'Kentucky tavuklara işkence ediyor' dövizleriyle destek verdi. Tavukların canlı canlı kaynar suda haşlandığını, gagalarının koparıldığını öne süren ve gizli kamerayla çektiği görüntüleri 'www.peta.org'da yayımlayan PETA, KFC'den çiftlik hayvanlarına kötü muamele edilmemesini istiyor. PETA'nın KFC kampanyasını yürüten biyolog Franzetta, şu açıklamalrı yaptı:
Peta, Dünyadaki hayvan haklarını savunan en büyük örgüttür. Dünya çapında 850 binden fazla üyemiz var. Merkezimiz ABD'nin Virginia Eyaleti'ndeki Norfolk kentinde. Londra'da, Almanya'da Stuttgart'ta, Hindistan'da Bombay'da birer şubemiz var ve birçok ülkedede aktif küçük bürolarımız mevcut.
PETA üyesi olmak için vejetaryen mi olmak gerekiyor?
Şart değil. Üyelerimizin çoğu vejetaryen ama olmayan da var. Birçok destekçimiz sonradan et yemedi.
Öncelikli amacınız nedir?
Nerede hayvanlara kötü muamelede bulunuluyorsa mümkünse oralara ulaşmayı arzu ediyoruz. Bugün akşam yemeği için 10 bin tavuk fabrikalarda ve çiftliklerde kızartılıyor.
KFC'nin sizin öne sürdüğünüz gibi Türkiye'de hayvanlara kötü muamale edilen yerlerden tavuk aldığına emin misiniz?
KFC her yıl dünya üzerindeki birçok çiftlik ve kesim evinden 750 milyon tavuk alıyor. Örneğin, Almanya'da çok büyük bir üretim tesisi var. Türkiye'ye de buradan gönderiliyor. KFC'ye mal sağlayan en büyük çiftliklerden birisi de Hindistan'da.

KFC'den açıklama
KFC adına yapılan açıklamada ise, tavuk ürünlerinin tamamının 2001 yılından beri Banvit firmasından sağlandığı belirtildi ve "Banvit, KFC Türkiye restoranları için kontrollü ve anlaşmalı çiftliklerde yetiştirdiği tavukları AB standartlarında tüketime sunmaktadır" denildi.

 

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði