TZOB: Et için önlem alınmalı

TZOB'un raporuna göre, iyileştirmelere rağmen et açığı 2010'da 98 bin ton, 2025 yılında ise 327 bin tona ulaşacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, yurtiçindeki iyileştirmelere rağmen et açığının 2010'da 98 bin ton, 2025 yılında ise 327 bin tonu bulacağını söyledi. Bayraktar, kurumun hazırladığı, 'Kırmızı Et Hayvancılığı' raporuna göre, 2003 yılında 1990 yılına göre kesilen sığır ve dana sayısının yüzde 42.65, koyun sayısının yüzde 62.33, keçi sayısının ise yüzde 58.62 azaldığını belirtirken, şöyle konuştu: "Aynı dönemde toplam et üretimindeki azalış yüzde 27.6 olmuştur. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı Raporu'na göre, tüm iyileştirmelere rağmen, yurtiçi yetiştirme ile et talebi karşılanamayacak. Et açığı, 2010'da 98 bin ton, 2025'te 327 bin ton olacak. Bu nedenle, et gereksiniminin mümkün olduğunca koyun, keçi ve manda gibi sığır dışındaki diğer kaynaklardan karşılanması gerekiyor."
Kaçak hayvan girişlerine de dikkat çeken Şemsi Bayraktar, "Sınırdan kaçak hayvan girişleri özellikle havaların ısınmaya başladığı dönemde artmaktadır. Kaçakçılığı önlem için sınırda denetimler artırılarak, sınır bölgelerinde yetiştirici maliyetlerini düşürmeye yönelik politikalar izlenmeli" dedi.
Bu arada, nisan itibarıyla süt üretiminde artış beklendiğini ifade eden Bayraktar, fabrikaların, sanayi talebinin yetersiz olması nedeniyle yaklaşık 500 ton civarındaki sütü almak istemediğini, bunun sonucu olarak süt fiyatlarının düştüğünü anlattı.

'Sütte KDV oranları azaltılsın'
Fazla süt miktarının, değişik şekillerde tüketilmesini sağlayarak sorunun aşılabileceğini vurgulayan Bayraktar, "Okul sütü projesi acele uygulamaya geçirilmeli, okul, düşkünevleri, yetimhane gibi kurum ve kuruluşlara ücretsiz süt dağılmalıdır. Halen süt sektöründe uygulanan yüzde 8 ve yüzde 18 arasındaki KDV oranları yüzde 1'e düşürülmelidir. Sanayiciler ellerindeki fazla sütü, süttozu ve tereyağı olarak değerlendirebilir" dedi.

 

SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
bebek insan kaynaklarý boya badana internet site tasarýmý çocuk gýda güvenliði