SigmaSoft
Arkadaşınıza göndermek için tıklayınız Yorum eklemek için tıklayınız
HABER DETAY ÖZETLERİ
Yeminli Gıda Müşavirliği Başlıyor
Türkiye’deki yaklaşık 400 bin gıda işletmesinin denetimini, veterinerlerle gıda ve ziraat mühendislerinin kuracağı şirketlerde görevli "yeminli gıda müşavirleri" yapacak.
Tarım Bakanlığı AB Hazırlık Çalışmalarına Hız Verdi
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı AB tarafından Türkiye’ye müzakere tarihi verildiği 17 Aralık 2004 sonrasında uyum çalışmalarına hızlandırdı.
Gıdada devrim: Açıkta kokorece AB yasağı geldi
Gıda güvenliğine ilişkin son yönetmeliğe göre sokakta satılan şalgam suyu da kokoreç de ambalaja giriyor. Ambalajın üzerinde üretim tarihi bilgileri olacak.
Gıda güvenliğine bir yıllık uyum süresi
Tarım Bakanlığı gıda ve gıda ile temasta bulunan maddelerle ilgili gözetim, kontrol, denetim ve işyeri sorumluluklarına ilişkin geniş çaplı düzenlemesini yönetmelik olarak yayımladı. Yönetmeliğe uyum için işyerlerine 1 yıl süre verildi.
AB tarıma para değil teknik destek verecek
Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, tarım kesimindeki Avrupa Birliği (AB) ile ilgili abartılı beklentilere dikkat çekerek, AB'den gelecek desteklerin, çok büyük miktarlarda olmayacağını ancak teknik açıdan her türlü desteğin alınacağını belirtti.
Gıda ve Ambalajlarında Güvenlik Şartları Yenilendi
Gıda ve gıda ambalajında güvenlik şartları belirlendi. Bir gıdanın sağlığa zararlı olup olmadığının saptanmasında, gıdayı tüketen tüketicinin sağlığına hemen, kısa ve uzun vadede yapacağı olası etkiler ile onu izleyecek nesiller üzerindeki etkilerine, olası toplam toksik etkilerine bakılacak. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın hazırladığı, ''Gıda ve Gıda ile Temasta Bulunan Madde ve Malzemelerin Piyasa Gözetimi, Kontrolü ve Denetimi ile İşyeri Sorumluluklarına Dair Yönetmelik'', Resmi Gazete'nin 05.Nisan.2005 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
AB sürecinde tarımda yeni fırsatlar doğacak
TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, organik tarım konusunda öncelikle kadınlara, daha sonra işsiz gençlere ve çiftçilere eğitim verileceğini bildirdi.
Tarım Bakanlığı, Hayvansal Gıdalardaki İlaç ve Hormon Kalıntısını İzlemeye AB Standardı Getirdi
Hayvanların vücut sıvıları ve dışkılarına kadar hormon ve ilaç kalıntısı taraması yapılacak. Devlet; bir süre önce kamuoyunda yoğun tartışılan 'tavukta ve diğer et ürünlerinde hormon' konusuna Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun çözüm getiriyor.
AB Müzakereleri tarım zorlayacak
AB ile müzakere sürecinde en kolay konu başlıklarını “sanayi, eğitim, KOBİ, istatistik, bilim ve araştırma politikaları” en zorlarını ise “tarım, çevre, adalet ve içişleri, kişilerin serbest dolaşımı, finansman ve bütçe, kurumlar” oluşturuyor.
Sözleşmeli çiftçi dönemi başlıyor
Müzakerelerde Türkiye’yi en fazla zorlaması beklenen tarım sektörünün, AB’ye uyumunu sağlamak amacıyla Tarım Kanunu Tasarısı hazırlandı.
AB Yolunda hayvancılıkta 2013 hedefleri
AB Yolunda hayvancılıkta 2013 hedefleri
İngiltere-Türkiye İş Birliği Seminerleri:
İngiltere Büyükelçiliği tarafından organize edilen ve Johnson Diversey bünyesinde yer alan Deosan, İngiliz Cogent Firması ev sahipliğinde, "İngiltere'de Damızlık Sığır Yetiştiriciliği, Buzağıdan İneğe İngiliz Sistemleri" konulu seminerler gerçekleştirildi.
Hayvancılıkta AB'ye uyum sorunu
Büyükbaş hayvanların kayıt altına alınması için 4 yıldır sürdürülen kulak küpesi takma uygulamasına karşın, birçok ilde küpeleme çalışmalarında istenen başarı sağlanamadı. AB'ye uyum amacıyla, 17 milyon Euro'luk proje uygulanacak.
Avrupa Birliği, Türkiye'nin tarım dosyasını hiç kapatmayacak
Türkiye,AB'den Et İthali Açmazında
Türkiye, yaptığı anlaşma çerçevesinde Avrupa Birliği ülkelerinden belli bir süre içinde 19 bin ton parça et, 3 bin ton kesim amaçlı canlı hayvanı gümrüksüz ithal etmek zorunda bulunuyor.
Hayvancılığın desteklenmesi hakkında Bakanlar Kurulu kararı
Hayvancılığın desteklenmesi hakkında Bakanlar Kurulu kararı
Gıda ve Gıda ile Temasta Bulunan Madde ve Malzemelerin Piyasa Gözetimi, Kontrolü ve Denetimi ile İşyeri Sorumluluklarına Dair Yönetmelik
Gıda ve Gıda ile Temasta Bulunan Madde ve Malzemelerin Piyasa Gözetimi, Kontrolü ve Denetimi ile İşyeri Sorumluluklarına Dair Yönetmelik
AB Uyum ile ilgili bazı kanun ve yönetmelikler
AB Uyum ile ilgili bazı kanun ve yönetmeliklere ve ulaşılabilecek linklere buradan ulaşabilirsiniz..

Gıda Hijyeni Avrupa Birliği İle ilgili Haberler

AB birliği köşesinde Ülkemiz Gıda Sektörünün AB entegrasyonu ile ilgili haber yorum mevzuat vb bilgilerini bulabilirsiniz.

bebek insan kaynakları boya badana internet site tasarımı çocuk gıda güvenliği